Farby stien, ktoré dodajú útulný nádych, starostlivo zostavený nábytok spájajúci sofistikovanú estetiku a vysokú funkčnosť, lampy, ktoré osvetlia každý kút... Zrekonštruovaná obývacia izba alebo spálňa je hotová, ale stále neúplná? Mimoriadne dôležitou etapou pri premene každého interiéru je výber doplnkov. Práve dekorovanie izieb je to, čo miestnosti dodáva charakter. Dokončením príslušenstva do izby podľa vlastnej invencie zanecháme svoju stopu v štyroch rohoch. Aké príslušenstvo a bytové doplnky vdýchnu život štyrom rohom? Ako dosiahnuť konzistentný efekt? Pozrite si naše tipy!
Ako si vyberáte doplnky do izby? Zabezpečenie konzistentnosti
Kde začať pri zostavovaní dekorácií do miestnosti? Prvým krokom pri vytváraní vyladeného a krásneho interiéru je určiť štýl, ktorý bude v interiéri prevládať. Je váš byt zariadený minimalistickým nábytkom? Alebo ste fanúšikom retro štýlu? Doplnky v miestnosti by mali zdôrazniť štýl usporiadania. Štýl dekorácie by mal byť v súlade s nábytkom, aby nevzbudzoval dojem chaosu.
K moderným interiérom sa hodia minimalistické doplnky jednoduchých tvarov a tlmených farieb, ako je sivá, biela alebo čierna. Naopak, v rustikálnych miestnostiach sa dobre uplatnia prírodné materiály, ako je drevo, ľan alebo keramika. Na druhej strane, chrómové prvky, zlaté a strieborné akcenty a zrkadlá sú v glamour spálni alebo obývačke nevyhnutnosťou.
Estetika a funkčnosť
Pri výbere bytových doplnkov sa oplatí dbať nielen na ich estetický rozmer, ale aj na ich praktickosť. Šikovne zvolené akcenty budú miestnosť nielen zdobiť, ale budú mať aj úžitkovú funkciu. Do svojho nového plánu interiéru zahrňte štýlové svietidlá, krabice a koše na odkladanie drobností a zrkadlá na optické zväčšenie priestoru.
Usporiadané zloženie
Doplnky do miestnosti nemôžu byť príležitostné. Ak chcete dosiahnuť harmonický efekt, riaďte sa jednoduchým a praktickým pravidlom, ktoré dodržiavajú architekti: opakujte vzory. Čo to znamená? Kompozícia bude čistá, ak použijete opakujúce sa motívy. Niekoľko vankúšov v rovnakom odtieni, rovnaké rámy zavesené vedľa seba na stene alebo závesy ušité z rovnakej látky, akou sú čalúnené stoličky, vám prinesú fenomenálny efekt.
Doplnky do miestnosti by mali byť zladené nielen z hľadiska tvarov a farieb, ale aj proporcií. Dbajte na to, aby dekorácie neboli ani príliš veľké, ani príliš malé vzhľadom na nábytok. Ak máte napríklad veľký stôl, môžete si smelo vybrať väčšiu vázu alebo sadu sviečok. Na druhej strane, ak je skrinka nízka, vyberte si menšie doplnky, ktoré ju opticky nezaťažia.
Zaujímavé sú aj chladivé izbové doplnky v rôznych tvaroch, ktoré dodajú aranžmánu hĺbku. Kombinácia jednoduchých štvorcových tvarov s okrúhlymi alebo oválnymi formami môže interiéru dodať dynamiku.
Dekorácie izieb: textílie
Ako sme už spomenuli, zavedenie príslušenstva je posledným krokom k tomu, aby sa naplno prejavil potenciál miestnosti. Nezabudnite na textílie - nenápadné prvky, ktoré dodávajú priestoru útulné teplo. Nadýchaný koberec, svetlé závesy, ktoré rozptyľujú slnečné lúče a chránia obyvateľov pred pohľadmi susedov, mäkké vankúše a deka ležérne zavesená na operadle kresla úplne zmenia interiér. Ak chcete dosiahnuť uspokojivý výsledok, vyberte si textílie z vysokokvalitných materiálov. V škandinávskych interiéroch sa dobre uplatní prírodná bavlna, v rustikálnych interiéroch ľan a v glamour interiéroch jemne lesklý velúr.
Nezabudnite, že textílie absorbujú nečistoty a hromadia prach. Aby sa znížil výskyt škodlivých roztočov a baktérií, je potrebné venovať osobitnú pozornosť hygiene. Pravidelné pranie posteľných obliečok, záclon, závesov a obliečok na vankúše, ktoré zdobia vankúše, by malo byť pre alergikov a rodičov malých detí prioritou.
Zaujímavé dekorácie miestnosti – prerušte monotónnosť
Pri nákupe príslušenstva a doplnkov do miestnosti venujte pozornosť ich farebnosti. Vyberte si rámy, vankúše, sviečky a iné výrobky vo farbách, ktoré sa objavujú v aranžmáne. Hľadajte spoločné body. Ako na to? Na komodu umiestnite vázu v odtieni pohovky a osvetlite priestor na sedenie lampou v rovnakej farbe ako konferenčný stolík.
Máte radi výrazné akcenty? V tomto prípade stavte na kontrasty. Ak sú steny a nábytok v neutrálnych tónoch, môžete si dovoliť farebnejšie dekorácie. Červená, zelená alebo námornícka modrá farba oživia interiér, ale je vhodné ich používať s mierou, aby nepreťažili priestor.
Ako urobiť izbu útulnejšou? Veľká sila doplnkov
Zdá sa vám vaša obývačka chladná, aj keď je starostlivo zariadená? Chcete si vytvoriť útulný kútik, kde si môžete oddýchnuť a relaxovať? Doplnky do izby vám umožnia objaviť úplne novú tvár trochu pochmúrnej miestnosti. Ak chcete priestor oživiť a dodať teplo, pridajte rastliny v črepníkoch. Stojany na kvety, závesné kvetináče a vkusné kvetináče umiestnené na parapete vytvoria krásne prostredie pre svieže zelené rastliny. Ďalším krokom je spestrenie aranžmánu pomocou svietidiel. Vyberte si tie, ktoré vyžarujú teplé alebo neutrálne svetlo. Doplňte centrálny zdroj svetla nástennými, stojacími a stolnými lampami. Skvelý efekt poskytnú žiarovky s funkciou nastavenia intenzity.
Doplnky do malej miestnosti: konajte múdro!
Majitelia veľkých bytov majú veľký priestor na zlepšenie. Čím väčší priestor, tým viac si môžeme dovoliť. Pri zariaďovaní priestrannej, dobre osvetlenej obývačky, izby pre mladých alebo jedálne si môžete slobodne vybrať farby z tmavej a svetlej palety. Jediným obmedzením je vaša vlastná kreativita. V prípade malých priestorov je dôležité postupovať opatrne. Nadmerné množstvo doplnkov a nevhodne zvolená farebná schéma môžu spôsobiť, že už tak malý byt bude pôsobiť ešte stiesnenejšie. Príliš veľa detailov zahltí interiér a vnesie do kompozície neporiadok. Zariadenie stiesnenej miestnosti založte na jasných farbách a jednoduchých tvaroch. Skvelou voľbou budú minimalistické tvary (napr. škandinávsky nábytok) osadené na vysokých nohách a doplnky vo svetlých farbách a prírodných materiáloch. Čím jasnejšie a jednoduchšie, tým lepšie!
V každom prípade nahromadenie nepotrebných prvkov vyvolá nežiaduci pocit chaosu. Doplnky by mali byť jemným doplnením nábytku a nie hlavným výrazným motívom, keď prekročíte prah bytu. Obmedzte počet položiek na pracovnej doske a udržujte v miestnosti poriadok. Architekti zdôrazňujú, že kľúčom k úspechu je striedmosť.
Čalúnený nábytok
Prečítajte si tiež