Naspäť

Ako prať deky, aby si zachovali svoju mäkkosť?

Je to váš dobrý priateľ na dlhé zimné večery. Je nenahraditeľná, keď máte chuť zabaliť sa do niečoho teplého a mäkkého. Jej prítomnosť účinne zlepšuje náladu a niekedy buduje romantickú atmosféru. Deka - je takmer členom domácnosti. Čo treba urobiť, aby sa z jemného a huňatého spoločníka nestal drsný a nepríjemný? Odpoveď: správne ho prať.

Ako prať deky, aby si zachovali svoju mäkkosť?

Ako udržať mäkkosť deky po praní?

Deka je jednou z najviac multifunkčných textílií. Keď je chladno, zabalíte sa do nej a niekedy ju rozprestriete na tráve, aby ste si mohli ľahnúť a pozerať na oblohu. Inokedy ju prehodíte cez rohovú sedačku alebo sedaciu súpravu, pridáte nadýchaný prémiový koberec a zútulníte si priestor ešte viac. A navyše zvýrazníte štýl usporiadania a ochránite nábytok pred znečistením.

Zastavme sa teda na chvíľu pri téme škvŕn. Je pochopiteľné, že ich nemáte radi. Zároveň je zrejmé, že sa im nedá vyhnúť. Aj keď na deke nevidíte žiadne nečistoty, stále sa ju oplatí z času na čas vyprať. Jednoducho povedané - kvôli hygiene. Pravidelne periete aj záclony, závesy, dekoračné vankúše a posteľnú bielizeň. Tak prečo by to malo byť inak s dekami?

Možno ste si všimli, že deky a prehozy po vypraní strácajú svoje vlastnosti. Tkanina sa zdá byť zhutnenejšia, menej mäkká a jemná. Niekedy sa materiál zbehne a vzniknú žmolky. Myslíte si, že to svedčí o nízkej kvalite? Nemusí to byť pravda. Dôvodom je najčastejšie nesprávne pranie. Skôr ako hodíte deku do práčky, prečítajte si odporúčania výrobcu na štítku a uplatnite ich v praxi. Alebo jednoducho dodržiavajte niekoľko základných pravidiel.

Pracie prostriedky a zmäkčovadlá sú kľúčovými prvkami pracieho procesu

Tajomstvo zachovania mäkkosti diek spočíva v... správnych pracích prostriedkoch. Používate tekuté pracie prípravky? Bravo! To je rozhodne najlepšia možnosť. O to viac, ak sa spoliehate na výrobky určené pre jemné tkaniny. Prečo? Pretože chránia vlákna a dobre sa oplachujú. Na druhej strane je určite zlým nápadom prať deku v prášku. Jeho častice prenikajú do štruktúry tkaniny, v dôsledku čoho sa tkanina stáva tuhou, drsnou a v extrémnych prípadoch dokonca nepríjemne "vŕzga".

Ako prať deky, aby si zachovali svoju mäkkosť?

Čo ešte môžete urobiť vo fáze výberu pracieho prostriedku? Siahnite po aviváži. Nalejte ho na záverečné opláchnutie. Vďaka tomu bude deka ešte mäkšia a zahalí vás do nádhernej vône. Prípadne môžete do vody pridať jednu čajovú lyžičku sódy bikarbóny. Toto riešenie sa odporúča najmä tým, ktorí majú problémy s alergiami.

Ako vybrať správne parametre prania pre rôzne typy diek?

Možno vás napadlo vyprať deku ručne. Povedzme si jasne: je to zlý nápad. Veľmi zlý. Po prvé, tkanina nasiaknutá vodou je veľmi ťažká. Bude pre vás ťažké skrotiť ho sami. Po druhé, odstránenie všetkých nečistôt v takýchto podmienkach hraničí so zázrakom. Po tretie, vyžmýkaním deky od prebytočnej vody ľahko stratí svoj strih. Po štvrté: predstavte si, ako dlho bude deka schnúť.

Prejdime teda k veci a odpovedzme na otázku: ako vyprať deku v práčke? V prvom rade: samostatne. Do bubna nepridávajte uteráky, posteľnú bielizeň ani iné predmety. Deka je nepochybne najušľachtilejšou medzi textíliami, a preto si vyžaduje špeciálne zaobchádzanie.

A pri akej teplote je vhodné prať deku? Čo najnižšej. Dbajte na to, aby teplota nepresiahla 30 stupňov Celzia. Vyššia hodnota môže nepriaznivo ovplyvniť štruktúru vlákien a v extrémnych prípadoch ich môže dokonca poškodiť.

Možno sa obávate, že deka vypraná pri nízkej teplote "zadrží" škvrny a zápach? V prípade silne znečisteného materiálu použite špeciálny prípravok. Predtým sa však uistite, že je vhodný pre jemné tkaniny. Pracie prostriedky odporúčané na pranie detského oblečenia sú v tomto prípade najvhodnejšie.

Ako prať deky, aby si zachovali svoju mäkkosť?

O pracích prostriedkoch a teplote už viete všetko. Je teda čas pozrieť sa na to, v akom programe prať deky. Bez ohľadu na materiál, z ktorého sú vyrobené, existuje len jedna správna voľba: šetrné pranie alebo ručné pranie. Ide o vhodné možnosti z hľadiska teploty aj rýchlosti odstreďovania. Tá nesmie byť ani príliš vysoká, ani príliš nízka. Najlepšie nastavenie je medzi 600 a 800 otáčkami za minútu.

Deka VIVIO LILA 130 x 160 cm
Deka so vzorom 150 x 200 cm
Deka SQUADRO béžová 150x200 cm

Špeciálne odporúčania pre deky z mikrovlákna, vlny alebo fleecu

Zatiaľ čo ešte pred niekoľkými desaťročiami boli v domácnostiach pravidlom vlnené deky, dnes sa do popredia dostávajú mikrovlákno. Dôvod? Je neuveriteľne mäkké a príjemné na dotyk, ľahké a hygienické. Deku z mikrovlákna môžete bez obáv prať pri 30 stupňoch Celzia. Prepláchnite ju v studenej vode - bude hladká a nadýchaná.

Pranie akrylovej deky je podobné. Model je vyrobený zo syntetických vlákien a je veľmi odolný voči intenzívnemu používaniu. Takže ho môžete bez obáv prať raz za týždeň alebo za dva týždne - to je dôležité najmä vtedy, ak pod ním spíte. Vo výnimočných situáciách môžete zvýšiť teplotu prania na 40 stupňov Celzia, ale ak to nie je nevyhnutné, toto pravidlo nezneužívajte.

Alternatívou mikrovlákna a akrylu je fleece. Ide o tkaninu, ktorá je rovnako mäkká a jemná, ale vyžaduje si trochu iné zaobchádzanie. Fleecovú deku možno prať pri 40 stupňoch Celzia. Používajte len tekuté pracie prostriedky - prášok môže úplne zničiť štruktúru tkaniny. Dôležité je tiež nepoužívať aviváž.

Ako prať deky, aby si zachovali svoju mäkkosť?

V prípade vlnených diek je to trochu komplikovanejšie. Pokiaľ ide o starostlivosť o ovčiu vlnu, česanú vlnu alebo merino vlnu tieto látky sú chúlostivé. V ich prípade sa preto odporúča ručné pranie v pracích prostriedkoch špeciálne určených na vlnu. Ako však už viete, v prípade diek to môže byť veľmi náročné. Preto, aby ste si ušetrili energiu a nervy, je najlepším riešením dať vlnenú deku profesionálne vyčistiť v práčovni.

Rady týkajúce sa fázy sušenia, t. j. ako zabrániť strate mäkkosti počas sušenia?

Už viete, ako prať deku, takže je čas naučiť sa, ako ju sušiť. Napriek všetkému podmieňuje aj to, či si výrobok zachová svoju mäkkosť. Na začiatok rozptýlime všetky pochybnosti: takmer všetky deky, okrem vlnených, možno sušiť v bubnovej sušičke. Samozrejme, pokiaľ informácie na štítku neuvádzajú inak. Odporúčajú sa aj tradičné metódy, ktoré sú bezpečnejšie pre tkaniny a šetrnejšie k životnému prostrediu.

Najlepšou možnosťou je preto položiť deku naplocho, najlepšie na sušičku, a nechať ju na vzdušnom mieste. Ak je to možné, tkaninu nezavesujte, pretože voda nahromadená vo vláknach ju veľmi zaťažuje a spôsobuje, že tkanina stráca svoj pôvodný tvar. Určite sa vzdajte aj sušenia deky na slnku. Prečo? Pretože toto je priama cesta k vyblednutiu farieb.

Deky a prikrývky nás zvyčajne sprevádzajú od prvých chvíľ života. Nie je prekvapujúce, že si na ne treba zvyknúť. Je však dôležité zabezpečiť správnu starostlivosť. Ak to urobíte, vašu milovanú deku si budete užívať dlhý čas.

Mäkké a príjemné deky

Tematické heslá: Pohovky